PZN Środowiskowy Dom Samopomocy
„Tezeusz”

Vigilia, czyli czuwanie

Vigilia, czyli czuwanie

Opublikowano: 27-12-2022

Zdarzyło się to 21 grudnia Roku Pańskiego 2022, czyli wigilia* w Tezeuszu.

By atmosfera była świąteczna, by było przytulnie i rodzinnie, nie trzeba wcale konkretnej, świątecznej daty. Tak było z obchodami wigilii świąt Bożego Narodzenia w śds Tezeusz. Wystąpiły wszystkie czynniki wpływające na powstanie świątecznego i podniosłego nastroju: wszyscy poczuli się świątecznie i to właściwie wystarczyło. Oczywiście zadbaliśmy o całą oprawę: świąteczne ozdoby, wigilijne potrawy, śpiewaliśmy kolędy, ubraliśmy się odświętnie, dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie wzajemnie życzenia. Podstawą całego wydarzenia był Duch Świąt, reszta zdarzeń były tylko tego konsekwencją.

Warto jeszcze wspomnieć, że dzień wcześniej kilkunastu uczestników Tezeusza brało udział w występach wokalnych, związanych z kolędowaniem. Podczas naszej wigilii także zaprezentowali się na scenie, z tym samym śpiewnym repertuarem. Były też wykonania solowe.

*Jest to słowo zapożyczone z łaciny, w której vigilia oznaczała ‘czuwanie, czas straży’. Pierwotni chrześcijanie spędzali na czuwaniu noc poprzedzającą narodziny Zbawiciela. Dzielili ją na cztery odcinki (od szóstej po południu do szóstej rano), czyli właśnie wigilie.