PZN Środowiskowy Dom Samopomocy
„Tezeusz”

Hej, Mazury!

Hej, Mazury!

Opublikowano: 01-08-2017

W jednym z ostatnich dni lipca, razem z uczestnikami PZN Środowiskowego Domu Samopomocy „Ariadna” wybraliśmy się  na wycieczką  do Mikołajek.
Zwiedziliśmy Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach, w którym mogliśmy zobaczyć unikatowy zbiór zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach do 1945 r. Zbiory muzealne zawierały również inne cenne druki, dokumenty, zdjęcia itp., związane z ruchem reformacyjnym na terenie Polski i Europy.
Na przystani czekał na nas statek, którym opłynęliśmy jezioro Mikołajskie i jezioro Śniardwy. Piękne widoki zapierały dech w piersiach, urzekła nas przyroda Mazur. Po jeziorach pływało wiele żaglówek, jachtów i statków turystycznych.

Wspaniała, słoneczna pogoda oraz miła i przyjacielska atmosfera relaksowały nasze ciała, odprężały umysł.

Po zejściu na ląd udaliśmy się na obiad do Karczmy u Komtura w Woźnicach koło Mikołajek. Frajdy było co nie miara. Mogliśmy przebierać się w stroje z XIII wieku, niektórzy mieli możliwość przymierzyć zbroję rycerską oraz stoczyć reżyserowaną walkę na miecze lub topory. A wszystko w atmosferze uśmiechu i wspaniałej zabawy z dodatkiem szczypty historii. Skosztowaliśmy zupy i jadła staropolskiego. Zdjęcia nie oddadzą pełni naszych dobrych wrażeń.